خانه > مقالات > تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس

تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس

دسته بندی وردپرس چیست ؟

مهم ترین تاکسونومی یا همون طبقه بندی کردن اطلاعات در سایت ها دسته بندی می باشد که نام خارجی آن category  هم گفته می شود. هر چیزی که ما در سایت خودمان مثل مقاله، محصول و … باید در یک دسته بندی قرار بگیرد. اگر در بخش نوشته ها دقت کنید یک گزینه به نام دسته بندی وجود دارد و برای مقاله ای در مورد پزشکی باشد باید اون مقاله جزوه دسته های پزشکی اضافه کنید.

همچنین اگر می خواهید در مورد نوشته ها بدونید می تونید مقاله تفاوت برگه و نوشته در وردپرس چیست ؟ را مطالعه کنید.

هر نوع دسته بندی که شما در سایت خود مشاهده می کنید از دو پارامتر نام نمایشی آن و نامک یا همان url را شامل می شود. اگر شما بصورت پیش فرض یک نام را برای یک دسته بندی انتخاب کنید همان اسم می شود آدرس صفحه ی آن، ولی پیشنهاد به این است اگر نامی بلند یا فارسی برای دسته بندی خود دارید حتما نامک تغییر دهید مانند :

نام دسته بندی : آموزشی

آدرس نامک : behsaweb.ir/category/education

برای اینکه این مدل از دسته بندی جزو مهم ترین دسته بندی های وردپرس می باشد، هر مقاله یا محصولی که منتشر می کنید حتما باید جزو یک دسته بندی باشد، اگر دسته بندی را برایش مشخص نکنید بصورت پیش فرض ، چون یک دسته بندی با عنوان دسته بندی نشده وجود دارد به صورت خودکار، به عنوان دسته بندی قرار می گیرید. به این صورت خود دسته بندی نشده یک دسته بندی حساب می شود که می توانید نام و نامک آن را تغییر دهید.

برچسب وردپرس چیست ؟

در سایت های وردپرسی یک مدل دیگر از دسته بندی ها وجود دارد، برچسب می باشد که از پرکابردترین اجزای وب می باشد و بسیاری از نویسنده ها و کسانی که سئو یا مقاله نویسی انجام می دهند خیلی از برچسب ها استفاده می کنند. البته استفاده ی بیش از حد برچسب ها ، بیشتر از اینکه باعث ارتقای کارایی سایت بشود ، روند معکوس به خودش می گیره چون صفحه های زیادی ایجاد می شوند.

نام دیگر برچسب ها همان تگ ها می باشد که کارایی را به ما می دهند به موضوعات خاص یا مفهومی و یا موضوعی محتوای خودمون بپردازیم. همیشه به این دقت داشته باشید از عنوان های به خصوصی برای برچسب ها استفاده کنید، چون می تواند این را به کاربر نشان دهد که محتوای مورد نظر در مورد چه موضوعاتی می باشد.

تفاوت و فرق دسته بندی و برچسب چیست ؟

از دسته بندی در سایت های وردپرسی برای بخش بندی پستامون در نظر می گیریم. دسته بندی ها عنوان های کلی و به صورت سلسله مراتبی می باشد که می توان به صورت زیر مجموعه ای هم باشد تا مقاله ها یا محصولات و … سایت شما سازماندهی و منظم تر باشد. به این مورد هم دقت کنید از دسته بندی های متعدد یا مشابه به هیچ وجه استفاده نکنید و نام ها ی تکراری و نزدیک به هم برای عنوان های دسته بندی خود نزارید به این دلیل که گوگل اینطور برداشت می کند شما در سایت خود صفحه های تکراری زیاد دارید و باعث افت سئو سایت شما هم می شود.

و اما برچسب ها یا همان تگ ها در وردپرس wordpress بخشی از محتوا را نشان می دهد. برچسب ها به صورت یک تک دسته بندی می باشد و مانند دسته بندی ها سلسله مراتبی نمی باشند. تفاوت دیگر این می باشد که شما برای دسته بندی ها حتما باید یک دسته بندی را مشخص کنید ولی برای مطلب خود اگر برچسبی نگذارید اجباری در آن وجود ندارد. یکی دیگر از تفاوت ها ساختار پیوند این دو یکی می باشد که به عنوان نمونه می تونید مشاهده کنید :

behsaweb.ir/category/education

behsaweb.ir/tag/education

برای برچسب ها، tag قبل از عنوان برچسب می آید و برای دسته بندی ها قبل از عنوان دسته بندی category  می آید.

 

سوالات متداول برای مقاله ی تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس

چه تعداد دسته بندی باید در سایت داشته باشیم ؟

تعداد دسته بندی ها نامحدود می باشد ولی میانگین حدودا 5 الی 10 دسته بندی مناسب می باشد.

استفاده از برچسب و دسته بندی چه اهمیتی برای سایت ما دارد ؟

خب به کار بردن از برچسب ها و دسته بندی ها باعث می شود اطلاعات موجود در سایت ما دارای سازماندهی و نظم خاصی باشد. زمانی که تعداد مطالب سایتتان زیاد باشد کاربران به راحتی می توانند از طریق همین دسته بندی ها به مطالب شما دسترسی پیدا کنند و حتی برای خود شما هم راحت تر می شود وقتی که با حجم زیادی از اطلاعات و مطالب تو ساییتون مواجه شدید به آسانی بتونید مطالب را پیدا کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله ( تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس ) تفاوت و کارایی دسته بندی ها و برچسب ها بررسی کردیم و فهمیدیم که این دو عنصر چه چیزهایی را برای انجام می دهند. پس حتما به تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس دقت کنید.

———————————-

اگر نظر یا دیدگاهی در مورد مقاله ی تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس در قسمت نظرات با ما در میان بزارید و نشر کردن مقاله ی تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس در وب سایت خودتان با ذکر منبع بلا مانع خواهد بود.

امیدواریم در مقاله ی تتفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس اطلاعات کافی را بدست آورده باشید و سعی ما در این بوده که در مقاله ی تفاوت دسته بندی و برچسب در وردپرس اطلاعات درستی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

 

 

دیدگاه و پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *